Škola na kraji mesta...

Pohľad do histórie našej školy

Naša škola, vtedy Odborné učilište Šamorín, bola založená ešte v roku 1963. Vyučovanie a odborný výcvik sa zatiaľ realizovali v bývalej cirkevnej budove kláštora paulánov na Hlavnej ulici. Štúdium v odboroch kuchár a čašník bolo 3-ročné. V prvom roku sa otvorili tri triedy 1. ročníka a školu navštevovalo 90 žiakov z troch spádových okresov – dunajskostredského, galantského a komárňanského. Žiaci sem väčšinou prichádzali zo základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským, preto prvý rok zápasili najmä so zvládnutím slovenčiny. Do 2. ročníka nastúpili tiež žiaci, ktorých sem presunuli z bratislavskej Februárky (dnes Račianskej). Neskôr sem prichádzali aj žiaci z okresov Nitra, Levice a Nové Zámky. Spočiatku boli ubytovaní v Domove mládeže na Hlavnej ulici nad bývalým Technokovom, ktorý stál na mieste dnešného Obchodného domu Jednota, ale aj v priestoroch Koruny.

Pretože bol o štúdium čoraz väčší záujem a odborná škola  bola jedinou svojho druhu v okolí, bolo nutné riešiť otázku ďalších priestorov.  A tak sa 1. septembra 1976 sťahuje do novej budovy na Vinohradskej ulici. Pribudli nové moderné priestory, vrátane 5-poschodového Domova mládeže. Svoju prevádzku otvára aj Reštaurácia Žitný ostrov, ktorá slúži ako stredisko praktického výcviku.

V roku 1979 bola škola premenovaná na Stredné odborné učilište Slovenského zväzu spotrebných družstiev.

V roku 1988 vyšlo prvé číslo školského časopisu Vareškár, ktorý bez prerušenia vychádza až doteraz. V elektronickej podobe je sprístupnený na webovej stránke školy.

Záujemcov o učebné odbory bolo z roka na rok viac, a tak sa uvažuje o rozšírení priestorov. V roku 1990 sa podarilo dokončiť dvojposchodovú prístavbu. Pribudli nové triedy, odborné učebne, spoločenská sála, cukrárska dielňa a kabinety majstrov odborného výcviku. V tom istom roku sa podarilo otvoriť Dievčenskú odbornú školu, ktorej zriaďovateľom bol Krajský školský úrad v Trnave. Zanikla po ôsmich rokoch v roku 1998, kedy ju nahradila novozaložená Hotelová akadémia.

V roku 2002 dochádza k zmene zriaďovateľa a SOU SZSD sa premenovalo na SOU spotrebných družstiev Jednota. K ďalšej zmene názvu školy sa pristúpilo v roku 2008. Škola odteraz patrí pod zriaďovateľa. Premenovala sa na Súkromnú odbornú školu SD Jednota, čo sa odrazilo na poklese záujmu o toto štúdium z obavy, že bude spoplatnené. Opak je však pravdou. Prívlastok súkromná pribudol v súvislosti so zmenou zriaďovateľa COOP Jednota SD Bratislava, pod ktorého odteraz škola patrí. Zmenila sa len právna subjektivita školy, čo žiaci prakticky vôbec nepocítili.

Naša škola sa dnes môže pýšiť viacerými zvučnými menami absolventov, ktorí šíria dobré meno školy. Pričinili sa o rozvoj slovenskej gastronómie a pozdvihli ju na špičkovú úroveň. Okrem toho vytvára priaznivé podmienky štúdia aj pre vrcholových športovcov, o čom sa mohol presvedčiť už nejeden športovec.

Medzníky v histórii školy

1.7.1963   založenie Odborného učilišťa Šamorín (zriaďovateľ: Správa odborných učilíšť Zväzu spotrebných

družstiev Klánovice pri Prahe)

1.9.1963   slávnostné otvorenie troch tried prvého ročníka v bývalej cirkevnej budove kláštora paulánov na

Hlavnej ulici v Šamoríne

1976         škola sa presťahovala do nového komplexu budov na Vinohradskej ulici 48

1979         zmena názvu školy na  SOU spoločného stravovania SZSD

1990         ukončenie prístavby 8 učební

1990         založenie Dievčenskej odbornej školy (zriaďovateľ KŠÚ Trnava) ako ďalšej školy

1998         ukončenie činnosti DOŠ Šamorín

1.2.1998   založenie Hotelovej akadémie Šamorín (zriaďovateľ KŠÚ Trnava, následne TTSK Trnava) ako

ďalšej strednej školy

2002         zmena názvu SOU  spol. stravovania SZSD na SOU  SD Jednota Šamorín

(zriaďovateľ COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo Bratislava)

2008         zmena názvu škôl na Súkromnú SOŠ SD Jednota Šamorín a

Súkromnú hotelovú akadémiu SD Jednota Šamorín

(zmena zriaďovateľa HA z TTSK Trnava na  COOP JS SD Bratislava od 1.1.2009)

Riaditelia školy

Aby škola nebola len komplexom budov, bolo potrebné vdýchnuť jej život. Táto úloha spočívala na pleciach riaditeľa školy a pedagogického zboru. Prvou riaditeľkou školy bola Ing. Valéria Benkovičová (1963 – 1977). Po nej nasledovali ďalší riaditelia: Juraj Szabó (1977 – 1981) a PaedDr. Ján Kolibecký (1981 – 1990). Od roku 1990 viedla školu Ing. Oľga Hargašová. V roku 2014 ju na riadiacom poste vystriedala Ing. Eva Hudek. Od októbra 2020 vedie školu PaedDr. František Pudmericzký.

Ing. Valéria Benkovičová                    (1963-1977)

Juraj Szabó                                        (1977-1981)

PaedDr. Ján Kolibecký                       (1981-1990)

Ing. Oľga Hargašová                          (1990-2014)